20 Şubat 2018 Salı

Elizabeth Yakalık İşkencesi

Mesleğini severek yapan insanlar, mutlaka farkını ortaya koyar. Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı'yı yürekten kutluyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Niğde’nin Bor ilçesinde yaşayan Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı, hayvanların yaralanma ve operasyon sonrası en büyük çilelerinden bir olan yakalığı tarihe karıştıracak yeni bir ürün yaptı; WinPet Yara Koruyucu Korse. Adından da anlaşılacağı üzere, hayvana giydirilen bu korse, hem hayvanın kendisinin yaraya zarar vermesini önlüyor hem de yarayı dış etkenlerden koruyor. Aynı zamanda da pet hastalar yakalık stresine girmiyor.

 İlk Korse Pet Şişeden

 Bir şekilde hastanın yarasına ulaşmasını önlemeliydik. Ani bir kararla orada pratik bir çözüm üretip, 10 litrelik plastik su şişesinden bir korse yaparak hayvanın vücuduna bağladık. Yaralı bölgeye pansuman yapabilmesi için bir de pencere açıp bunu koli bandı ile sabitledik. Yaranın hava almasını sağlamak adına plastik korsede havalandırma delikleri de açtık. Plastik şişeden yaptığımız korse içinde; hayati tehlikesi olan ancak yarasına ulaşamayan hastanın bir hafta gibi çok kısa bir sürede iyileştiğini gördük. Bu süre sonunda plastik korseyi çıkarttık. Ameliyat sonrası (postoperatif) dönemde bir hafta boyunca hastanın plastik korse ile hayatını tamamen kendi başına devam ettirdiğini ve bir bakıcıya ihtiyaç duymadığını gözlemledik. O gün, çaresizlik sebebiyle plastik su şişesinden yaptığımız korse olmasaydı, oldukça başarılı geçen bir operasyonun ardından hastamızı kaybedecektik.
Bu tecrübeden sonra Emirhan Yaramancı kliniğinde operasyon geçiren hayvanlarda plastik şişeden yaptıkları korseleri kullanmaya başladı. 2013’te dünyada ürünün örneğinin olmadığını öğrenen Yaramancı, ürünün patentini aldı ve korseyi geliştirmeye karar verdi. 2014’te bir girişimcilik yarışmasına katılan hekim WinPet’i “Nonwoven” kumaştan üretmeye başladı. WinPet korse 2015 yılında KOSGEB desteğiyle pet şişeden yapılma ilk halinden oldukça farklı; sıvı geçirmeyen, nano teknolik, antimikrobiyal ve antialerjik özellikte teknik bir kumaşla üretilmeye başlandı. 2016 Şubat ayında ilk deneme üretimi gerçekleştirilen ve artık medical bir ürün olarak ortaya çıkan WinPet Yara Koruyucu Korse’nin Uluslararası Patent müracaatları yapıldı. Başlangıçta sadece gövde korsesi olan ürüne, bacaklara da takılabilecek parçalar tasarlandı.

Hangi Operasyonlarda ve Hastalıklarda Kullanılıyor?

Tüm bunları ortadan kaldırmak üzere geliştirilen WinPet Yara Koruyucu Korse, yaralanmalar ve operasyonlar sonrası pet hastaların yaraya ulaşarak zarar vermesini önlüyor. Teknik kumaştan üretilen ileri teknoloji medikal bir ürün olarak hastayı tedirgin etmiyor, kendisini güvende hissetmesini sağlıyor. Hastanın dikkatini dağıtarak yara ile oynama içgüdüsünü önlüyor. WinPet Yara Koruyucu Korse; kedi-köpekte bacak amputasyonu, egzama, meme tümörleri, sezeryan operasyonu, kavga sonucu oluşan yaralanmalar ile dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılmasında kullanılıyor.

Kaynak: ajanimo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.