15 Şubat 2018 Perşembe

Pakoder Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?


Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonunda Başkan Olan Nesrin Çıtırık Hanım'ı biraz daha yakından tanıyalım.


Nesrin Çıtırık 1953'te Elazığ'da doğdu. Rize Lisesini bitirdi. Florance Nightingale Yüksek Hemşire Okulundan mezun oldu. Hacettepe üniversitesi Hastane İdareciliği Bölümünden fark dersleri alarak Sağlık Bilimleri Fakültesinde "Hastane İdareciliği Master'i" yaptı. "Hastane İdareciliği Bilim Uzmanı" oldu.

Gerek Florance Nightingale Yüksek Hemşirelik okulunda ve gerekse Hacettepe'de ki eğitimi süresinde hem çalıştı hem okudu. Sonra Hastane İdareciliği konusunda doktora yapmak için İngiltere'ye gitti. Fakat özel nedenlerden dolayı doktora yapamadan yurda geri döndü. Niğde Devlet Hastanesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İbni Sina Hastanesi'nde "Hastane Müdürü" olarak idari kademelerde görev yaptı. Daha sonra istifa ederek tekstil sektörüne girdi, mağaza açtı. Bu dönemde iş kadınlarının "iş bayanı veya iş hanımı" olarak tanımlandığını görerek bunu değiştirmeye "and içti". Türkiye'ye "İş Kadını" sözünü öğretmek gibi iddialı bir hedef koydu. Adana'da kendisi gibi dinamik 48 işkadını ile birlikte, Türkiye'de bir ilk olan "İş Kadınları Derneği'nin" kuruluşunda yer aldı ve ilk "Kurucu Başkanı" oldu. 
2002 yılında Doğayı Hayvanları Koruma Derneği'ne girerek Genel Sekreter oldu. Adana'da ki başarılı çalışmalar ulusal çapta tanındı, yüzlerce şehirde ki zor durumda ki hayvanlara imdat eli vermek için binlerce gönüllüyü örgütlenme çalışması başlattı. 
DOHAYKO Yurt çapında 18 şube ve 80 temsilciye ulaştı. 2008 Yılında HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu kurucu üyesi oldu. Halen başkanlığını yaptığı HAYTAP'ta yaptığı imdat turları ile Erzurum'dan Diyarbakır, Bitlis'ten İpsala'ya, Edirne'ye kadar 200 den fazla il-ilçe-belde ziyaret etti. Resmi kurumlar, Basın ve gönüllüler ile LOBY ve örgütlenme çalışmaları yaptı. 3 yılda toplam 15.000 km, 500'e yakın resmi toplantı, görüşme ve ziyaret, 1000'den fazla gönüllü ile örgütlenme çalışmaları yaptı. Gittiği her yerde sivil toplum gücünün dinamik örgütlenmesi için hareket başlattı. 
Slogan olarak "Tek parmak bir çakıl taşını bile kaldıramaz" Kızılderili ata sözünü temel aldı ve herkese öğretti. Hayvan Hakları Hareketini Anadolu'nun en ücra beldelerine kadar taşıdı ve taşımaya devam ediyor. Hayvan hakları hareketi onun çalışmaları ile Anadolu'dan yükselen bir ışık oldu. 

Halen Adana İş Kadınları Derneği Onur Kurulu Başkanlığını ve HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanlığını yapan Nesrin Çıtırık, "Hayvan Haklarında Kurtuluş Savaşı da Anadolu'nun yürekli kadın ve erkeğinin mücadelesi ile kazanılacak" diyor ve yoluna hiçbir engel tanımadan devam ediyor.Hazırlayan:

Ceren YARAMIŞ
DOHAYKO Genel Koordinatörü

Kaynak: http://www.dohayko.org/nesrin-citirik-iskad/3200-nesrin-citirik-bir-sivil-toplum-savascisi-dohayko-haytap-iskad.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.