29 Mart 2018 Perşembe

Çevre Festivali

Antalya Pati Koruma Derneği / Pakoder olarak bizim de katılacağımız muhteşem etkinliği biraz tanıyalım.

Muratpaşa Çevre Festivali; Antalya Muratpaşa Belediyesi ve Aktiffelsefe Derneği işbirliği ile 20-21-22 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir. Antalya’da  doğaya ve çevreye, ekolojiye, hayvanlara, bitkilere, dünyaya aklımızı ve kalbimizi açacağımız bir Çevre Festivali sizlerle olacak. Birçok keyifli  atölye çalışmaları ile doğayla ve kendimizle barışık bir yaşam oluşturmak için yeteneklerimizi geliştirecek ve çevremize faydalı olacağız.

Festivali özel bir zamanda gerçekleştiriyoruz: 22 Nisan Dünya Günü (Earth Day) 1970’de başlamış olan ve her yıl kutlanan, günümüzde 192 ülkeden 50.000'den fazla ortak organizasyonla 1 milyardan fazla kişinin yer aldığı küresel bir olay ve şu anda dünyanın en büyük sivil odaklı çevre etkinliğidir. Bu festival ile aynı zamanda Dünya Gününe destek veriyoruz.

Çevre değerlerine saygılı bir toplumsal düzen, toplumu oluşturan bireylerin doğru bilgiye ulaşması ve sonrasında oluşacak bilinç ve davranışlar bütününe bağlıdır. Sağlıklı bir doğa, ayni zamanda sağlıklı bir ekonomi ve sağlıklı bir halk demektir.
Uzman konukların söyleşileri ile Gıda ve Ekoloji, Tarım ve tohumla ilgili gerçekler, şehirde ekolojik yaşam gibi pek çok konuda bilgiler alacak  ve onlara sorular sorabileceksiniz. Daha iyi bir çevre ortak paydasında hareket eden birçok sivil toplum örgütü ve gruplarla temas etmek tanışmak ve çalışmaları hakkında bilgi almak ve destek olmak isteyenler için burada olacaklar. Çevre ve  ekoloji  ile ilgili kitap ve yayınevlerine stantlarında ulaşabileceksiniz.

Yerel tohumlara ulaşabilecek ve temaslar kurabileceksiniz. Çocuklar için özel tiyatral animasyonlar,  Belgesel film gösterimleri, konserler, sergiler, sahne etkinlikleri, hepsi ve fazlası 20-22 nisan tarihleri arasında Antalya’da Muratpaşa Kent Meydanı’nda siz doğa severleri bekliyor.

Muratpaşa Belediyesi, çevrenin değerini benimseyerek başlattığı Çevreci Komşu Kart Projesi ile atıkların kaynağında ayrıştırılmasını sağlayarak attığı adıma yeni bir halka daha ekleyerek ulusal çapta katılımlarla ve çevre ile ilgili aynı duyarlılığı paylaştığı Aktiffelsefe’nin 28 yıllık çevre ve ekoloji üzerine gerçekleştirdiği yüzlerce ulusal ve uluslararası faaliyetler ve gönüllü organizasyon yeteneğiyle birlikte Muratpaşa Çevre Festivali’ni gerçekleştiriyor.

Adres: Şirinyalı Mahallesi, Tekelioğlu Cd., 07160 Muratpaşa/Antalya

Tanıtım filmlerini izlemek için lütfen tıklayınız.

7 yorum:

 1. DÜNYA GÜNÜ NEDİR ?
  22 Nisan Dünya Günü – Earth Day, kutlu olsun!

  Dünya Günü Nedir?

  Dünya Günü (Earth Day) 1970’de başlamış olan ve her yıl kutlanan , günümüzde 192 ülkeden 50.000’den fazla ortak organizasyonla 1 milyardan fazla kişinin yer aldığı küresel bir olay ve şu anda dünyanın en büyük sivil odaklı etkinliğidir. Dünya Günü dünyadaki en büyük sivil kutlama ve insan davranışını değiştiren ve politika değişikliklerini kışkırtan bir gün durumuna geldi.

  Dünya Günü’nün 2018 teması “Plastik Kirliliği Sonlandır”

  Plastik kirlilik, gezegenimiz için iklim değişikliğiyle rekabet eden gerçek ve büyüyen bir tehdit. Deniz canlılarının yaralanmasından insan hormonlarını bozmaya kadar, plastik kirliliği yıkıcı bir etkiye sahiptir. İyi haber şu ki bu sorunu çözebiliriz. Vatandaşlar plastik kirliliğin sona erdirilmesi için bir eylemci rol oynayabilir.

  Bu nedenle Dünya Günü Ağı’nın Plastik Kirliliği Sonlandır kampanyası (bkz.: https://www.earthday.org/campaigns/plastics-campaign/) , vatandaşları eğitmek ve harekete geçirmek ve hükümetler ve şirketler üzerinde dünyadaki plastik kirliliğinde büyük ölçekli düşüşler gerçekleştirmek için etkili olmaya çalışmaktadır. Amacı, Dünya Günü 2018’i, fosil yakıt esaslı plastiklerin kirletici olmayan malzemelerle değiştirme nihai hedefine doğru ilk adımı işaretlemektir.

  Plastik kirlilik sadece bir çevresel kriz değil, aynı zamanda günümüzün en acil halk sağlığı, insan hakları ve sosyal adalet konularından biridir. Kampanya, dünyanın her yerinde dayanışma kuracak ve üreticileri ve liderleri sorumlu tutan çözümler üretecektir. Kampanya, Bilinçlendirme ve değişen tutum ve davranışları plastik kirliliğin azaltılmasına ve ortadan kaldırılmasına katkıda bulunacak odak noktası olarak 2018 Dünya Günü’nü kullanacak.

  Plastik Kirliliğin Sona Erdirilmesi kampanyasında Dünya Günü Ağı şunları tavsiye ediyor:
  Vatandaşların kendi davranışlarını ve topluluklarının davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olmak için vatandaşları eğitin.
  Ticari liderleri plastik kirliliği azaltmak ve ortadan kaldırmak için yeni taahhütler oluşturmaya davet ediyoruz.
  Plastik kirliliği önlemek ve yönetmek için küresel bir çerçeve için destek oluşturmak üzere hükümetlerle birlikte çalışmak.
  Plastik Kirliliği Sonlandır kampanyası, 2016 yılında başlayan ve 2020’de Dünya Günü’nün 50. yıldönümüne kadar süren beş yıllık bir projedir ve sonraki on yıl boyunca da devam edecektir.

  İlk Dünya Günü’nden kırk yedi yıl sonra kendimizi kurtarmak için gerekli olan önlemleri alıp almayacağımız konusu hala eğretidir. Eğitim ve eylem, gezegenimizi korumak için alabileceğimiz en değerli iki adımdır. Dünya Günü buna başlamak için bir gündür.

  YanıtlaSil
 2. EKOLOJİ NEDİR ?
  Ekoloji kelime kökeni oikos ve logos’tan gelmektedir. Oikos: Yaşadığımız dünya, yeryüzü, evimiz, yurdumuzdur. Logos: Bilim, kelam, sözdür. Yani Ekoloji yaşadığımız dünyanın, yeryüzünün, evimizin bilimi, sözüdür. Bugün artık sormayı unuttuğumuz sorulardan bahsedebiliriz, Ben kimim? İnsan nedir? Evren nedir? İnsan ve evren arasındaki bağ, doğa ve insan arasındaki bağ… Yaşadığımız dünyanın bilgisinden-oikos logos- ne kadar haberdarız? Ekoloji bilimi bugün çok farklı bilim disiplinleri ile incelenmeye ve anlaşılmaya devam etmektedir.

  YanıtlaSil
 3. NEDEN ÇEVRE FESTİVALİ ?
  Çevre bilincini artırmak ve toplumda bu konuda bir birlik sağlamak için,

  Atölyeler, tiyatro, sinema , konser, karikatür gibi faaliyetlerle akılda kalıcı mesajlar vermek için,
  Çocukların kalbinde doğa sevgisi oluşturmak için,

  Doğal gıdalar kullanmak, organik tarım ve yerel tohumu kullanımı konusunda yardım etmek için,

  Kirliliği önlemek, atık dönüşümü, temizlik kampanyaları, ekolojik temizlik ürünleri yapımı gibi konularda yapılan çalışmaları öğrenmek için,
  Çevreye yarar sağlayan çalışmalarla ilgili eğitimler almak ve atölyelere katılmak için,

  Doğanın verimliliğini vurgulamak ve rant uğruna tahrip edilen çevrenin aslında zenginlik değil tersine sosyal , ekonomik ve çevresel zarar getirdiğini uzmanlardan öğrenmek için,

  Tüm canlı varlıkların yaşam haklarını hatırlamak için,

  Çevre hepimizin olduğu için onu korumayı sadece devletten beklemeden toplumla bütünleşerek onu hep birlikte korumayı sağlamak için bir çevre festivali düzenliyoruz.

  YanıtlaSil
 4. Muratpaşa Belediyesi, 20 – 22 Nisan tarihlerinde düzenleyeceği ‘Çevre Festivali’yle tüketim merkezlerine dönüşen şehirlerde ‘Doğal bir yaşam mümkün mü?” sorusunun cevabı arayacak.
  Muratpaşa Belediyesi, şimdi “Kentte, doğal hayat, ekolojik bir yaşam mümkün mü?” sorusuna cevaplar bulmak üzere bambaşka bir etkinliği daha hayata geçiriyor.

  Aktiffelsefe Derneği ile işbirliğiyle düzenlenecek Muratpaşa Çevre Festivali 20 – 22 Nisan tarihleri arasında Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı’nda yapılacak.

  Festival, ilk yalında, ‘çevre bilincini artırmak, doğaya, çevreye, ekolojiye, hayvanlara, bitkilere ve dünyaya toplum olarak aklımızı ve kalbimizi açmak’ amacı ve ‘Bir nefes de sen ol’ sloganıyla düzenlenecek.

  YanıtlaSil
 5. DOĞAL YAŞAM ATÖLYELERİ

  Festivalde birbirinden farklı atölye çalışmalarıyla doğayla barışık bir yaşam oluşturmak için pratikler yapılacak. Sirke yapımı, soğuk kompost, geri dönüşüm, doğal ekmek yapımı, arıcılık, doğal yoğurt yapımı, kuş yuvası yapımı, kedi ve köpek evi yapımı, doğal temizlik malzemeleri yapımı, doğal parfüm yapımı, tohum topu, karbon ayakizi, perma kültür, doğal bitki ilaçları yapımı, izcilik, vejetaryen ve kurutulmuş gıdalar, slowfood gibi konularda atölyeler düzenlenecek.

  YanıtlaSil
 6. SÖYLEŞİLER

  Uzman konukların söyleşileriyle gıdadan ekolojiye, tarımdan tohuma, şehirde ekolojik yaşam gibi pek çok konunun tartışılacağı festivalde, Av. Ali Arif Cangı, Doç. Dr. Bülent Şık, Hüseyin Çağlar İnce, Oya Uysal, Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Umut Dinçşahin, Yusuf Yavuz, Mimar And Akman, Dr. Belkıs Muca gibi isimlerle birlikte Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, Magma Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek’le Yeryüzü Derneği de ‘Ekoköy Deneyimi’yle festivalde olacak.

  Festival ‘yaşanabilir çevre’ ortak paydasında hareket eden birçok sivil toplum örgütü ve yayınevini de biraraya getirecek. Festivalde tohum takasları, belgesel film gösterimleri, konserler, sergiler gibi birçok etkinlik de yer alacak.

  YanıtlaSil
 7. Muratpasa Kent Meydanı

  Adres: Şirinyalı Mahallesi, Tekelioğlu Cd., 07160 Muratpaşa/Antalya

  YanıtlaSil

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.