11 Mart 2018 Pazar

Dernekler İçin Potansiyel Vergi Numarası Nasıl Alınır?

Potansiyel Vergi Numarası Nedir? 
 Vergi numarası faal vergi numarası ve potansiyel vergi numarası olarak ikiye ayrılır. Faal vergi numarasıyla vergisel işlemlerinizi yaparken potansiyel vergi numarasında durum farklıdır.
Potansiyel vergi numarası olan bir kişi veya kurumun vergisel hiçbir bağlayıcılığı yoktur. Kısacası potansiyel vergi numarası genel olarak banka işlemlerinde kullanılmak üzere alınır. Faal vergide bazı vergiler açık iken potansiyel vergide hiçbir vergi açık değildir.

 Dernekler için de potansiyel vergi numarasına ihtiyaç vardır. Bazı işlemlerde, özellikle banka işlemlerinde vergi numarası kullanılır. Dernek karar defterine potansiyel vergi numarası alınması yönünde bir karar alınıp bunun işlenmesi gerekir. Alınacak kararda yine 5-6 kişinin imzası yeterli olur. Alınan kararın bir örneği, ilgili dilekçe ile vergi dairesine götürülür. Bu işlemi dernek karar defterine de işlenmiş olan yetkili kişi yapacaktır. Derneğin bulunduğu ilçedeki vergi dairesine gidilmesi gerekmektedir.

 Dilekçe Örneği

Kepez Vergi Dairesi Müdürlüğüne

Antalya Pati Koruma Derneğinin banka işlemlerinde kullanılmak üzere potansiyel vergi numarası almak istiyoruz. Potansiyel vergi numarası almak için dernek yetkilileri ile alınmış olunan karar örneği ekte yer almaktadır. Gereğini bilgilerinize arz ederim. Saygılarımla...

                                                                                                                 

                                                                                                              İmza
                                                                                                        Adı Soyadı
                                                                                                   Dernekteki Görevi

Dernek Adresi:
Dernek Telefonu:

Ek 1: Karar defteri fotokopisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.