10 Mart 2018 Cumartesi

Edirne Çöplüğünde Vahşet

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Twitter'da yazdığı mesajda Edirne çöplüğünden yok edilen 500 canın hesabını soran hayvan hakları savunucularına "Hayvanları kullanarak para kazananlar" diye ağır biçimde hakaret etti. Hesabı adalet önünde sorulacaktır. Timur Ugan, Haykonfed YK Genel Sekreteri


Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (EDHAYKO) Başkanı Nurhan Kalender, Kaybolan 500 köpeği ararken katledildiklerini öğrendi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise ilk yapılan araştırmalarda olumsuz bir durumla karşılaşılmadığını ifade etti. Konunun derinlemesine araştırılması için bağımsız bir kurul oluşturulacağını anlatan Tanrıkulu, şunları kaydetti: "Belediye ile hiçbir ilgisi yok. Biz de konuyu araştırıyoruz. Vali beyle yaptığımız toplantı da bağımsız bir kurul oluşturulması kararı aldık. 15 günlük kamera kayıtlarını da verdim. Belediyenin dışında bağımsız bir kurulla inceleyeceğiz. Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile Tarım Müdürlüğü orada inceleme yaptı bir şey bulunamadı. Herhangi bir götürülme yok, itlaf yok. Sayılarında biraz azalma var onu araştıracağız. Belediyeye ait güvenlik kameralarının kayıtlarını Vali Bey'e verdik. Bölgede inceleme yaptığımız günde tarlalara yayılmış halde bulunan oraya gelmeyen köpekleri gördük. Onlar orada kalmıyor, tarlalara ve başka mahallelere inmişler. Onların da kaydını verdim Vali Bey'e. Yani köpekler yok olmuş değil, dağılmış durumdalar. İlk yapılan araştırmalarda herhangi bir kötü duruma rastlanılmadı. Veterinerlerin de içinde bulunacağız bağımsız kurul inceleme yapacak."
Köpeklerin katledildiği videoyu izleyince dehşete kapıldık. Hangi zihniyetle bir canlının hayatına son verme yetkisini kendilerinde bulabiliyorlar anlamış değiliz. Bir lokma ekmek ve biraz su ile yaşayan canlıların yaşam hakları kimsenin tekelinde olamaz. Hak arayanlara hakaret edilmesi de hiç kabul edilecek bir durum değildir. Ağzı olup kendini ifade edemeyen sokak canlarına sahip çıkamadığımız için üzgünüz. Suçlular ortaya çıkana kadar suskun kalacağız. Suçlu ya da suçlular tespit edildiğinde yargı önünde cezalandırılmaları için ne gerekiyorsa yapacağız. Çünkü onların bizden başka kimsesi yok.

Antalya Pati Koruma Derneği Yönetimi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.