20 Mart 2018 Salı

Kedilerde FİP Hastalığı

Bir kedinin başına gelebilecek en kötü hastalıklardan biridir FİP bir de karın şişliği olmuşsa ıslak FİP diye adlandırılan iki türü vardır. Corona virüsü kedilerin sindirim sistemlerine etki eden ve dış faktörler nedeni ile bulaşan bir virüstür. Kedilere genellikle dışkı yolu ile bulaşan bu virüs pis yerlerde sıklıkla görülür.
Hijyenin olmadığı ortamlar kediler için daima tehlikelerle doludur. Çoğu kedi hayatı boyunca corona virüsü ile karşılaşır. Önemli olan bu virüslerin FİP hastalığına dönüşmemesidir. Corona virüsünün FİP hastalığına dönüşmesinde en önemli etken bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bu nedenle kedilerin bağışıklık sistemini güçlendiren bir beslenme programı ile beslenmeleri, gerekiyorsa ek besinler almaları gerekir.

Kedilerde FİP hastalığı bulaşıcı bir viral hastalıktır. O nedenle bir alanda çok fazla kedi bakılması hiç doğru bir yaklaşım olmaz. Bir kedinin hastalığı diğer kedilerin hayatını da tehlikeye sokacağı için uygun olanı bir evde tek kedi yaşamasıdır. Hastalık kapma ve yayma riskini ortadan kaldırır. Yalnız ev kedilerinde değil vahşi kedilerde de görülür. Kedilerde görülen FİP hastalığı yalnızca kediler arasında bulaşıcıdır. Tıp henüz bu hastalığa bir çare bulamamıştır. Hastalığın bir köpeğe ya da bir insana geçtiği görülmemiştir. Bu bilgiye rağmen aynı evde yaşayan köpek varsa kedilerin mama ve su kaplarının köpeğin erişemeyeceği yerde olmasında fayda vardır.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de FİP hastalığı görülmez. Fakat köpeklerde FİP virüsüne benzerlik gösteren ve çok yaygın olarak görülen, bağırsak yangısına neden olduğu bilinen anin coronavirüs adı verilen bir virüs görülür. Corona virüsü çok güçlü bir virüs, dış ortamda (dışkı ile ya da salya ile saçıldığında) 4 ila 6 hafta arasında canlı kalabiliyor. Ev kedileri sokağa çıkmadıkça ya da bu virüsü kapmış başka bir kedi ile temas etmedikçe bu virüsü kapmaz diye de kesin bir şey yok. Zira bizler de evimize bu virüsü dışarıdan taşıyabiliriz.

Kedilerde FİP Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde FİP hastalığının en önemli belirtilerinden bir tanesi iştahsızlıktır. Kediniz bu süreç içinde en sevdiği mamayı bile geri çevirebilir. İştahsızlığa bağlı olarak gelişen halsizlik hastalığın diğer belirtisidir. Kedilerde yüksek ateş, pek çok hastalıkta olduğu gibi FİP hastalığında da belirti olarak karşımıza çıkar. FİP hastalığının en önemli belirtisi kedilerin karnında meydana gelen şişliktir. Bu şişliğin nedeni karın bölgesinde biriken sudur. Bu durum Islak FİP olarak adlandırılır. Kedinizin göz renginde bariz bir değişim varsa hemen bir veterinere gitmelisiniz. Ciğerlerin iflas etmesi kedilerde sarılık hastalığına benzeyen bir durum ortaya çıkarır ve göz renginin değişmesine neden olur. FİP hastalığı bağışıklık sisteminin etkilediği için kediniz ciddi anlamda nefes alma zorluğu yaşar. Bu da hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesidir.

Başka bir kaynaktan bilgi almak isterseniz lütfen tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.