18 Haziran 2018 Pazartesi

Hayvanları Koruma Kanunu Değişiklik Tasarısına İlişkin Görüşlerimiz

Dört bacağı ve kuyruğu kesilen yavru köpeğin yaşadığı acı ve ölümü sadece bizleri değil, yüreğinde merhamet barındıran herkesi çok derinden üzdü. Bardağı taşıran son damla oldu.
Başka canlar aynı acıyı çekmesin, sonrasında beddua etmektense, öncesinde gerekli yasalarla sokak canlarına sahip çıkılsın istiyoruz. Acıya yeterince doyduk, her gün her ilden sokak canlarına yapılan işkence haberlerinin sonu gelmek bilmiyor. Hepimizi Yaradan Yüce Allah “Onlar benim sessiz kullarımdır, size emanet ettim” diyor. Sessiz hayvanlarımdır demiyor, “sessiz kullarımdır” diyerek nasıl değerli olduklarını anlatıyor. Şuursuz insanlar ise emanete hıyanetlik yapıyor, canlara yapmadıkları eziyeti bırakmıyorlar.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın çıkardığı 5199 sayılı kanun gayet uygundur ancak uygulama açısından sorunlar yaşanmaktadır. Bir de ülke içinde Belediyelerin yapmış oldukları hiçbir şeyden sorumlu tutulmaması hem demokratik bir ülkeye hem de insan vicdanına yakışmıyor. Bu bağlamda Haykonfed Başkanı Sayın Nesrin Çıtırık Hanım’ın ve 200’e yakın STK, grup, platform ve gönüllü kuruluş tarafından onaylanan ve ulusal basın açıklaması ile duyurulan görüşümüz şudur ki;

 Bakanlar kurulunda görüşülen tasarı, hayvana işkence kötü muamele durumunda sadece vatandaşa ceza içeriyor. Oysa hayvanlara en büyük vahşet işkence belediyeler tarafından yapılıyor. Belediyelere ceza ve idari yaptırım içermeyen hiçbir tasarıyı onaylamıyoruz. Hayvanların da bir canlı olduğu düşünülerek “mal” olarak nitelendirilmesini istemiyor, yasalarda hak ettiği değeri görmesini istiyoruz. Hatta yasa yürürlüğe girmeden Hayvan severlerin büyük bir kısmını temsil eden Haykonfed Başkanı Sayın Nesrin Çıtırık Hanım ile görüşülerek son haline getirilmesini yürekten diliyoruz.

Antalya Pati Koruma Derneği / Pakoder Yönetim Ekibi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.