8 Ağustos 2019 Perşembe

Antalya Hayvan Mezarlığı ve İlçe Rehabilitasyon Merkezleri Olmalı

Antalya Orman Bölge müdürlüğü'ne...


Orman Kanunu

Madde 4(z) de belirtildiği üzere,

“Ormanlık alanda kamu yararı ve ZARURET bulunması halinde Sokak Hayvanları Bakımevi, mezarlık tesislerine izin verilebilir” ibaresi geçmektedir.

Orman Kanununun
Belediyelere tahsis ettiği Bakımevi ve Rehabilitasyon arazileri Türkiye'deki sokak hayvanlarına hizmetlerin devamlılığı için müthiş bir çalışmadır fakat bu hayvanların hastalık, salgın vb vefat durumlarında gömülecek alanları belediyelerin arazilerinde kalmamıştır. Sıcak iklim şartlarında belediyeler zorlanmaktadır.

Orman Kanunu'nun Madde 4 (z) bendinde geçen MEZARLIK ibaresi, Antalya nın kavurucu sıcaklarında ölen sokak hayvanları için belediyelere tahsis edilmesi kaçınılmaz olan ve acil harekete geçirilmesi gereken bir kanun maddesidir.

Antalya'nın sıcak iklim şartlarıyla, bakımevlerinin gömecek yer bulamamasıyla, hayvanların çöplerde çevre ve insan sağlığını tehdit edecek sorun teşkil edebileceğiyle alakalı acil bir zaruret doğmuştur. Tahsis edilmemesi durumunda hayvanların perişan, hayvanseverlerin perişan, bakımevlerinin perişan olacağı yakın tarihte kaçınılmazdır. Bunun önlemini hep beraber almak zorundayız.

Biz hayvan hakları mücadelesi veren hayvanseverler olarak Antalya Belediye Bakımevlerine ihtiyaçları doğrultusunda mezarlık arazi tahsisi verilmesini talep ediyoruz.

Türkiye'de hayvan mezarlıklarına örnek verecek olursak;

Alanya Belediyesine Antalya Orman Bölge müdürlüğü tarafından bu yıl  tahsis edilen
24 dönüm bakımevi ve hayvan mezarlığı arazisi olduğunu göreceksiniz.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Tuzla'da faaliyette olan hayvan mezarlığı olduğunu göreceksiniz.
İzmir Büyükşehir Belediyesinin Seyrek'te hayvan mezarlığı olduğunu  ve ilkinin Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından 2007 yılında  faaliyete açıldığını da göreceksiniz.

Ayrıca Türkiye'nin çeşitli illerinde Sahipli Hayvan Mezarlıklarının da var olduğunu biliyoruz...

Talebimiz;
Antalya Hayvan Hakları AHH Haykonfed, Pakoder ve
Kurşunlu Hayvanları Yaşatma Derneği olarak acilen Belediyelerin ihtiyaçları doğrultusunda “Hayvan Mezarlıkları” ve ilçe belediyelere Rehabilitasyon Merkezi için arazi tahsisinin ivedilikle uygulamaya geçirilmesidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.