15 Mart 2021 Pazartesi

Doğa ve Hayvan Katliamları


 Doğa ve hayvanlar korunmaya muhtaçtır çünkü insanların bilinçsiz davranışları doğayı katlederek hayvanların da mağdur olmasına sebep olur.


Güneşin altında bir süre vakit geçirdiğinizde  neler yaşadığınızı bir düşünün.


Düşündünüz mü?


Güneş yanığı, asabiyet, nefes darlığı, soğuk birşeyler içme isteği, gölgeye kaçma eğilimi, kalp sıkışması gibi birçok olumsuzlukları hissediyorsunuz tıpkı hayvanların uzun süre güneşe maruz kaldıklarında yaşadığı çaresizliği yaşıyorsunuz. Oysa insanlar için güneşin etkilerinden korunmak kolaydır, bir şemsiye altına geçip soğuk içecek siparişi verebilirsiniz ya da klimalı bir ortamda oturarak kendinizi koruyabilirsiniz. Hayvanlar için maalesef aynı şartlar yok, bir damla su bulmak için kilometrelerce, dili dışarıda su aramak zorundalar. Gölge bir yer bulmaları ise her gün daha da zorlaşıyor. Yaşadıkları çaresizliği hissedin.


Hissettiniz mi?


Hissetmişseniz; ağaçları kesmezsiniz, kapınızın önüne bir kap su koyarsınız. İçi insan pisliği ile dolu olan su odaklarını görünce temizlemeden duramazsınız. Hayvanların susuz kalmasına yüreğiniz dayanamaz ve suya ulaşmaları için çırpınırsınız.


Kendinizi bir yoklayın hissedenlerden mi yoksa hissedemeyenlerden misiniz?


#ebruparaf #pakoder #hayvansevereğitimi #birkapsubirkapmama #doğa #katliam #su #susuzluk #empati #mağdur #hayvanlar #ağaç #gölge #suodakları #sukabı #hissetmek #anlamak #güneş #zararlı #ışınlar #ağaçgölgesi 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.