4 Nisan 2021 Pazar

4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Koruma Günü


 Bugün 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Koruma Günü, biz de bilirdik kutlamayı ama acı gerçekler kutlama günü değil de "anma" günü olarak hissetmemize sebep oluyor.


Çoğu ülkede sokak hayvanı diye bir kavram kalmadı ve bu noktaya gelene kadar hep "uyutma" adı altında öldürmeyi seçtiler. Kısacası doğan bir canlının yaşam hakkını elinden aldılar.


Sokaklarında hayvan olan ülkeler bir bakıma daha şanslı, doğanın dengesi korunuyor demek isterken; sokaktaki hayvanların maruz kaldığı şiddet, tecavüz, taciz ve trafik canavarını düşününce ortada kutlanacak bir gün kalmıyor.


Bu gerçekler ışığında ne yapmalıyız?


Sokak hayvanlarının daha fazla acı çekmemesi için önce yasalarla korunması gerektiğini bilmeliyiz.


Kısırlaştırmanın, acı çekecek hayvan sayısının ciddi anlamda önüne geçeceğini, düzenli kısırlaştırma ile birçok hayatın kurtulacağını bilmeli ve çaba göstermeliyiz.


Hayvanların en doğal hakkı olan beslenme ve barınma konularında besleme ve su odakları oluşturmalı, temizliğini takip etmeli, barınmaları için kulubelerinin olması için çaba göstermeliyiz.


Hayvan sağlığı, düzenli olarak yapılan iç ve dış parazit uygulaması ile sağlanır. Belediyeler sokak hayvanlarına ücretsiz aşı yapmak zorundadır. Mahallenizde sahip çıktığınız hayvanları belediyelerin rehabilitasyon merkezlerinde "ücretsiz" kısırlaştırıp, aşılarını da yaptırabilirsiniz. Takip açısından baktığınız hayvanların küpe numaraları ve 3 ayda bir olması gereken iç, dış parazit uygulamalarını bir deftere yazarak kendi kayıtlarınızı oluşturabilirsiniz.Sokak hayvanları için yaptığınız her işi aşk ile yapmalısınız, besleme yaptığınız yerleri düzenli olarak temizlemelisiniz yoksa hem hayvanların sağlığı bozulur hem de çevredekiler şikayet ederek hayvanların bölgelerinden ayrılmasına sebep olursunuz.


Sokak hayvanlarının en büyük ihtiyacı ise "sahipsiz" olmadıklarının hissettirilmesidir. Bu cümleyi lütfen tekrar okuyunuz.


Amacımız; sokak hayvanlarının yaşam şartlarını iyileştirmek, eğiterek daha fazla insanın hayvanlara karşı duyarlılığını uyandırmak, gençlerin yetiştirilerek yarınlara güvenle bakmaktır.


Bugün sokak hayvanları günü, sokaktakileri unutmayın.


#ebruparaf #pakoder #4nisandünyasokakhayvanlarıgünü 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Küfür ve hakaret içermeyen, düzgün Türkçe kullanarak yorum yazmanızı umuyoruz.